Cmentarz wojenny - Dubeninki


Wybudowano go w latach 1914-1918. W czasie wojny służył on do chowania niemieckich i rosyjskich ofiar walk rosyjskich i pruskich, których zbiorową mogiłę umieszczono w jego środkowej części. Cmentarz zawiera 21 betonowych krzyży oraz jeden krzyż drewniany, umieszczony na głównej tablicy kamiennej. Łącznie spoczęły tu ciała 167 żołnierzy. Cmentarz od 1983 r. znajduje się w rejestrze zabytków.

Dawny cmentarz ewangelicki - Dubeninki


Znajduje się 200 metrów od miejscowości Dubieninki. Pochodzi z drugiej połowy XIX wieku i zajmuje powierzchnię 3200 m kwadratowych. Umieszczono go na niewielkim wzniesieniu, dzięki czemu, mimo upływu lat, został on doskonale utrzymany. Jako jeden z niewielu cmentarzy gminy Dubieninki jest wciąż w bardzo dobrym stanie.

Dwa cmentarze ewangelickie Budwiecie - Dubeninki


Wieś Budwiecie, należąca do gminy Dubieninki, może pochwalić się aż dwoma zabytkowymi cmentarzami. Leżą one tuż obok siebie, na polach znajdujących się za zachodnią częścią zabudowy wioski. Postawiono je w latach 1938-1945. Prawdopodobnie mniejszy z nich dawniej był cmentarzem rodzinnym.

Cmentarz "Boczki" - Dubeninki


Cmentarz niemiecki, którego nazwę przejęła znajdująca się w jego pobliżu osada gminy Dubeninki. Znajduje się on na samym skraju puszczy Rominckiej, na zachód od osady leśnej. Dziś turyści mogą zwiedzać wyłącznie jego pozostałe szczątki.
fit. By Ciacho5 [CC BY-SA 3.0] Wikimedia Commons. (txt. AD)