Kościoły w Dubeninkach mają bardzo ciekawą historię. Szacuje się, że pierwszy kościół powstał tu już w 1620 roku.
Drugi kościół został wybudowany z drewna w 1683 roku, natomiast trzeci kościół powstał w 1743 roku z kamienia, z drewnianą wieżą. Został on rozebrany w 1812 roku. W 1818 roku ogromna wichura zniszczyła świątynię, co stało się powodem wybudowania go na nowo w 1822 roku. Obecny neogotycki kościół jest czwartym z kolei. Do 1945 roku był świątynią ewangelicką. Od 1952 roku kościół, poświęcony przez ks. biskupa Tomasza Wilczyńskiego, jest samodzielną parafią w Dubeninkach.
Historia Pomnika Poległych
Kolejną atrakcją Dubeninek jest Pomnik Poległych. Znajduje się on na placu przy kościele św. Andrzeja Boboli. Pomnik, powstały w 1926 roku, ma pamiątkowe tablice po każdej stronie. Z przodu pomnika znajduje się tablica z napisem po niemiecku „Ziemia ojczysta swoim poległym synom 1914 – 1918”. Na pozostałych ścianach umieszczone są nazwiska poległych z Dubeninek i okolic. Obecnie na pomniku znajduje się figurka Najświętszej Marii Panny, wcześniej był tu teutoński krzyż.
W niewielkiej odległości od Dubeninek (200 metrów) znajduje się dawny cmentarz ewangelicki z II połowy XIX wieku. Ma powierzchnię 3200 metrów kwadratowych. Znajduje się na wzniesieniu i jest bardzo dobrze utrzymany.
Warto wybrać się również na cmentarz wojenny. Pochowani są na nim żołnierze rosyjscy i niemieccy, którzy polegli w czasie I wojny światowej. 167 żołnierzy spoczywa w mogiłach zbiorowych. Na cmentarzu znajdują się również kamienne i betonowe krzyże, płyty nagrobne.
(Fot. pixabay / CC0)