Rezerwat swoją nazwę zawdzięcza niedużej rzece przepływającej przez jego tereny, która uformowała dolinę o stromych stokach. Mieści się około 3 km na północny wschód od wsi Budwiecie i ok. 16 km na wschód od Gołdapi. Powstał w 1973 roku w celu ochrony stanowisk pióropusznika strusiego. To gatunek paproci, od 1946 r. podlegający częściowej ochronie prawnej.

Znajdziemy go w Bieszczadach, Sudetach Zachodnich, Górach Świętokrzyskich oraz na pogórzu Karpat i Pienin. Ale nie tylko – również na terenach nizinnych – w Puszczy Augustowskiej, w Mazowieckim Parku Krajobrazowym oraz w rezerwacie przyrody Czerwona Struga. W tym ostatnim na odcinku 1,5 kilometra.

Bogata flora…
Obok pióropusznika strusiego w rezerwacie trafimy na takie drzewa, jak olcha czarna, jesion wyniosły, wiąz górski oraz rośliny: pokrzywę zwyczajną, ziarnopłon wiosenny, zawilec gajowy, zawilec żółty, gwiazdnicę gajową, czartawę pośrednią.
Nadzór nad rezerwatem sprawuje Nadleśnictwo Gołdap oraz Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.

I fauna
W liściastym lesie można spotkać łosie, dziki, sarny, jelenie, wilki i bobry. Mieszkają tu również lisy, jenoty, wydry, a czasem zdarzy się przemykający ryś i zając bielak.

Na terenie rezerwatu mieści się betonowy mostek pochodzący z okresu drugiej wojny światowej.

(Fot. pixabay / CC0)